Czyszczenie PS5 – wymiana ciekłego metalu

W dzisiejszych czasach konsole do gier oferują niesamowite możliwości, ale aby utrzymać je w optymalnej formie, niezbędne jest odpowiednie dbanie o ich podzespoły. Jednym z ważnych elementów jest ciekły metal, który odpowiada za odpowiednie chłodzenie APU w konsoli PlayStation 5. W tym artykule dowiesz się, jak w naszym serwisie przeprowadzamy czyszczenie i wymianę ciekłego metalu w PS5.

Czym jest ciekły metal w PS5?

Ciekły metal, który jest obecny w PS5, to rodzaj pasty termoprzewodzącej, używanej do chłodzenia procesora i układu graficznego. Składa się z mikroskopijnych cząstek metalu, które doskonale przewodzą ciepło. To pozwala na efektywne odprowadzanie ciepła generowanego podczas pracy konsoli, zapewniając jej stabilność podczas intensywnych sesji grania. Jednak z biegiem czasu i użytkowania, ciekły metal jak każda pasta termoprzewodząca może ulec degradacji, co prowadzi do zmniejszenia jego efektywności w odprowadzaniu ciepła. W rezultacie, konsola może działać gorzej, a nawet być narażona na przegrzewanie się, co może wpłynąć na jej żywotność i wydajność.

Dodatkowo korzystanie z konsoli PS5 w pozycji pionowej powoduje że ciecz wypływa spod rdzenia układu co powoduje sytuacje w której między rdzeniem układu APU a radiatorem nie ma niczego co pomagało by przekazywać ciepło. Skutkiem czego konsola zaczyna głośno pracować i nadmiernie się grzać.

Jak prawidłowo czyścić PS5?

Jeśli zdecydujesz się na usługę czyszczenia konsoli PlayStation 5 w naszym serwisie konsol, możesz się zastanawiać, jak przebiega ten proces. To dość skomplikowany proces, który jednak dobrze przeprowadzony przywróci Twojej konsoli pełną funkcjonalność. Proces zazwyczaj obejmuje:

Demontaż obudowy PlayStation 5

Demontaż konsoli PS5 zaczynamy od zdjęcia plastikowych paneli znajdujących się po obu stronach konsoli. Od razu widać, że konsola nie jest w najlepszym stanie. Kurz kurz i jeszcze raz kurz.

Demontaż płyty głównej PS5

Po wyjęciu wentylatora, odpięciu przewodu zasilania napędu i odkręceniu paru śrub możemy zdjąć plastikową osłonę. Następnie odpinamy taśmę i wyciągamy napęd. Odpinamy anteny i odkręcamy wszystkie śruby mocujące metalową obudowę płyty głównej (a w tym modelu trochę ich jest). Ostatnim etapem jest odkręcenie docisku radiatora. Teraz można bezpiecznie wyjąć płytę główną. W PS5 zamiast tradycyjnej pasty termo-przewodzącej został wykorzystany ciekły metal. Mimo iż dłużej zachowuje on swoje właściwości niż pasta to z czasem także ulega degradacji i “wysycha” z powodu dużych ilości ciepła generowanych przez APU. Zaleca się aby ciekły metal wymieniać co 2-3 lata natomiast pastę termo-przewodzącą raz do roku.

Czyszczenie układu chłodzenia i aplikacja ciekłego metalu.

W pierwszej kolejności używając sprzężonego powietrza oraz szczoteczki ESD czyścimy szczeliny radiatora z kurzu. Następnie usuwamy ciekły metal znajdujący się na radiatorze oraz układzie APU. Po dokładnym oczyszczeniu elementów ze starego ciekłego metalu aplikujemy nowy. W naszym serwisie konsol używamy Thermal Grizzly Conductonaut.

Czyszczenie wentylatora oraz wnętrza konsoli PS5

Przed montażem konsoli dokładnie oczyszczamy wentylator, wnętrze konsoli oraz wszystkie otwory wylotowe. Następnie składamy i testujemy konsolę.

Podsumowanie

Czyszczenie PS5 i wymiana ciekłego metalu to kluczowe elementy dbania o sprawność i wydajność konsoli. Regularne konserwacje pozwolą ci cieszyć się gamingowymi przygodami bez obaw o przegrzanie czy spadek wydajności. Pamiętaj, że troska o swój sprzęt to inwestycja w długotrwałe doświadczenia gamingowe. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na samodzielne czyszczenie czy też skorzystasz z pomocy profesjonalistów, kluczowe jest regularne monitorowanie stanu swojej konsoli i podejmowanie odpowiednich działań w celu utrzymania jej w jak najlepszej formie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zachęcamy wszystkich czytelników do pisania komentarzy. Przed umieszczeniem komentarza zapraszamy do zapoznania się z regulaminem Regulamin Komentarzy.